Návrh, realizace a pravidelná údržba zahrady Vašich snů.

Kdy řezat ovocné stromky?

Kdy řezat ovocné stromky

Každý ví, že mezi ovocné stromky patří jabloň, hruška, švestka, třešeň, broskev, dokonce i ořech a pak jsou tu i ovocné keře. A pro každý tento druh je nějaká vhodná doba pro řez. A jaká to je? Na to se pojďme podívat.

Hlavním obdobím pro řez je zima a léto. V ovocnictví se ovocné stromky dělí na skupiny podle jejich plodu. 
Jádroviny - do této skupiny patří jablko, hruška, kdoule, mišpule, jeřabiny, aronie a muchovník. Období pro jejich řez je hlavně v předjaří (zimní řez) na přelomu února a března. Je to doba před rašením pupenů. Pokud v tomto období přetrvávají stále mrazy s řezem počkáme, až se oteplí k nule. Řez prováděný v mrazu může výhony poškodit. U této skupiny také můžeme provádět

DSC07648

řez v srpnu, tedy v pozdním létě. Tento letní řez napomáhá k vybarvování plodů a omezování hořké pihovitosti plodů, která je zapříčiněna nízkým příjmem vápníku z půdy. V našem předchozím článku Řezy- ovocné stromy je uveden ještě jeden termín pro péči o ovocný strom. Tím je přelom června a července, který je ideálním obdobím na odstraňování „vlků". Neboli neplodných vzpřímených výhonů zahušťujících korunu. Červen je časem kdy na větvích začínají tyto výhony rašit. Abychom je nemuseli stříhat a vytvářet tak na dřevině rány, dají se právě v tomto okamžiku vylomit. Tedy, nejsou-li ještě zdřevnatělé.

Peckoviny - v této skupině najdeme švestku, třešeň, višeň, meruňku, broskev a mandle. Tato skupina všeobecně špatně snáší řez, a proto je řežeme zásadně ve vegetačním období. Ideální je čas při květu slivoní nebo po sklizni plodů (červenec – srpen). Vzniklá rána se stačí do příchodu zimy zahojit a předcházíme tím výskytu  tzv. kleotoků, rakoviny a dalších chorob, na které jsou peckoviny náchylné. Především meruňky, broskve a třešně.

20170922 113958 20170922 113960

Skořápkoviny – u nás pěstované jsou ořechy a líska. Líska plodí na jednoletém dřevě a vhodné období pro její řez je v předjaří. Zato ořešák při zimním řezu roní mízu. Z vytvořené rány vytéká velké množství vody s živinami. Proto ořešáky řežeme v době vegetace letním řezem, ideálně v srpnu. Neuškodí mu ani řez v pozdním jaru až začátkem léta (květen-červen).

DSC07885

Drobné ovoce – mezi tuto skupinu řadíme především rybíz, angrešt, maliník a ostružiník. Důležité je vědět, že druhy této skupiny netvoří hojivé pletivo. Rány vzniklé po řezu zasychají, nevytváří se kryt, který by ránu zacelil. Řežeme tedy v předjarním období, než začnou rašit. U ostružiníku a maliníku odstraňujeme odplozené výhony hned po sklizni plodů.

Správný čas řezání je jeden z důležitých faktorů v péči o dřeviny. Ovocné stromky se pak odvděčí krásnými a zdravými plody.